21 marca w naszej szkole świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny. Uczniowie wzięli udział w wielu różnych pokazach oraz warsztatach:
Pokaz robotów LEGO WeDo oraz LEGO MINDSTORM oraz konkurs rozwiązywania zagadek logicznych
Warsztaty budowania klocków LEGO
Pokazy doświadczeń chemicznych
Ciekawostki fizyczne
Warszaty z udzielania pierwszej pomocy
Odwiedziny strażaków
Wszystko zakończyło się ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami
Nasze koleżanki Zuzia i Nina z klasy drugiej oraz Agatka z klasy pierwszej i Julka z klasy piątej, uczestniczyły dzisiaj w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Szkole Podstawowej nr 2 w Międzychodzie. Zaprezentowały wiersze Doroty Gellner, Jana Brzechwy oraz fragment prozy Grzegorza Kasdepke. Ninie udało się zdobyć wyróżnienie. Wszystkie dziewczyny zaprezentowały się bardzo dobrze i otrzymały albumy ufundowane przez Starostę Powiatu Międzychodzkiego.
Klasa siódma zaprezentowała teatralną wersję ballady Adama Mickiewicza "Świtezianka". Młodzi adepci sztuki aktorskiej dali popis swojej inwencji twórczej, a przy tym świetni się bawili.
Klasa piąta na lekcji języka polskiego przeistoczyła się w galerię bogów olimpijskich. Było bardzo radośnie i uroczyście.
Znam swoje mocne strony - to temat warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klasy siódmej. W czasie dwugodzinnych zajęć mogli się bliżej poznać, ale też zastanowić jaki zawód wybrać w przyszłym roku.
Uczniowie klasy czwartej w ramach lekcji języka polskiego przygotowali przedstawienie teatralne, na które zaprosili przedszkolaki. Dzieci poznały legendę o bazyliszku i dowiedziały się, co to jest bazyliszkowy wzrok.
Dzięki współpracy szkoły z gminnym pełnomocnikiem burmistrza do spraw wolontariatu panią Dorotą Mamet uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w warsztatach poświęconych pomocy osobom starszym.W trakcie zajęć młodzież mogła wejść w skórę niepełnosprawnej osoby w podeszłym wieku zakładając kombinezon symulujący ograniczenia fizyczne. Uczniowie spróbowali też swoich sil poruszając się na wózku inwalidzkim. Zajęcia te miały wyłonić tych , którzy odznaczają się wysokim poziomem empatii i będą mogli zostać wolontariuszami na rzecz osób starszych w Kamionnie.
11 stycznia 2019 roku był wyjątkowym dniem dla uczniów i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionnie - Święto Patrona Szkoły.
Po uroczystej mszy młodzież i zaproszeni goście udali się na cmentarz pod mogiły żołnierzy, aby oddać hołd poległym za naszą wolność powstańcom. Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W uroczystej akademii, która odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły, wzięli udział zaproszeni goście: pan Adam Nowak - prezes Związku Sybiraków, pan Dariusz Nowak - reprezentujący Starostwo Powiatowe w Międzychodzie, pan Tomasz Rucki - sekretarz Gminy Międzychód, pan Zenon Napierała - syn jednego z powstańców, a także dyrektorzy i poczty sztandarowe szkół z terenu naszej gminy.
Po jakże wzruszającej słowno-muzycznej części artystycznej przygotowanej przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły głos zabrał przebrany w strój powstańczy dyrektor Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie. Przybliżył nam historię walk na terenie naszego powiatu.
Pani dyrektor Jolanta Klawe na koniec uroczystości dokonała podsumowania nauki w pierwszym półroczu i postanowiła wyróżnić najlepszych uczniów.
Wszystkim ten dzień zapadł w pamięci jako niezwykle uroczysty i podniosły.
5 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach do międzynarodowego konkursu robotyki First LEGO League (FLL) w Poznaniu. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła przygotowała do udziału w konkursie nie tylko uczniów w starszej kategorii wiekowej (9-16 lat) ale również młodszych uczniów z klasy drugiej, którzy wzięli udział w konkursie First LEGO League Junior (FLL Junior). Przygotowania do udziału w konkursie trwały od października do stycznia pod okiem trenerów pani Bogny Gromadeckiej oraz pani Ady Orzeł.
Konkurs FLL składa się z czterech zadań:
Tegoroczna edycja FLL odbyła się pod hasłem Into Orbit! Uczniowie mieli za zadanie „łamać ziemskie ograniczenia” odkrywając jak wygląda eksploracja kosmosu oraz życie astronautów na statkach kosmicznych. Liczyła się tutaj innowacyjność w rozwiązywaniu problemów w kosmosie. Uczniowie mieli wcielić się w role inżynierów i naukowców, odkryć problem oraz przedstawić jego rozwiązanie w projekcie badawczym.
W tym roku nasza drużyna LEGO Masters w składzie Dominik Wojtkowiak, Wojciech Mannek, Filip Szafrański, Miłosz Buśko oraz Adam Sankiewicz, zdobyła drugie miejsce w kategorii Teamwork. W pozostałych kategoriach uczniowie również wykazali się zaangażowaniem, pracowitością oraz optymizmem ponieważ, pomimo problemów, zachowali dobry humor i świetnie się bawili. W projekcie badawczym uczniowie skupili się na problemie tzw. śmieci kosmicznych, zaprojektowali robota, który zbiera te śmieci i przetwarza je na paliwo do rakiet oraz łazików. Uczniowie zaprezentowali swój projekt opowiadając o nim wierszem oraz przedstawiając scenkę, w której wykorzystali zbudowanego przez nich Kosmicznego Pożeracza Śmieci oraz rakietę kosmiczną Dzik 15.
Młodsza grupa uczniów w składzie: Bartosz Bromber, Jan Leszczyłowski, Nina Waligóra, Antonii Mannek, Dawid Mannek oraz Mateusz Firek wystąpiła pod nazwą Junior LEGO Masters. Tegoroczna edycja FLL Junior nosiła nazwę Mission Moon. Podczas spotkań przygotowujących do konkursu uczniowie dowiedzieli się jak wygląda życie na księżycu, jak znaleźć tam wodę oraz tlen, a także skąd czerpać energię. Zadaniem uczniów było zaprojektować bazę księżycową oraz zaproponować sposoby pozyskiwania wody, tlenu oraz energii na księżycu. Wyniki zostały zaprezentowane na plakacie Pokaż mi. Podczas konkursu uczniowie opowiedzieli sędziom czego dowiedzieli się o życiu na księżycu, zaprezentowali bazę kosmiczną oraz zaprojektowane przez siebie łaziki kosmiczne.
Jak co roku w ostatnim dniu szkolnym przed bożonarodzeniową przerwą uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie kolęd i pastorałek. Każda klasa zaśpiewała wybraną przez siebie piosenkę, następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na wigilię.
W roku szkolnym 2018/19 już po raz trzeci nasza szkoła organizuje Międzyszkolny Turniej Robotyki. 6 grudnia odbył się pierwszy etap turnieju, w którym dwuosobowe drużyny miały do wykonania dwa zadania. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia na kolejnym etapie zmagań!
Tak jak w ubiegłych latach tym roku uczniowie naszej szkoły również wezmą udział w konkursie robotyki First Lego League. Po raz pierwszy nasza szkoła wystawi do konkursu dwie drużyny. Tym razem uczniowie klas I-II również będą mieli okazję pokazać swój talent w konkursie First Lego League Junior. Tegoroczna edycja nosi nazwę Into Orbit.
Odkrywaj życie i podróżowanie w kosmosie!
Zbierz swoją drużynę i przygotuj się na odkrycia,
wyzwania i innowacje w wymagającej i inspirującej przestrzeni kosmicznej! W sezonie FLL 2018/2019 wymaga od Was abyście współpracując łamali ziemskie ograniczenia. Czy masz to co potrzeba aby wejść NA ORBITĘ?
FIRST® LEGO® League to konkurs, który zachęca dzieci do myślenia jak naukowcy i inżynierowie. Podczas sezonu 2018/2019 INTO ORBIT drużyny wybiorą i rozwiążą w swoim PROJEKCIE BADAWCZYM prawdziwy światowy problem dotyczący wody. Wykorzystując zestawy LEGO MINDSTORMS® zbudują, przetestują i zaprogramują autonomicznego robota który rozwiąże misje podczas ROBOT GAME. Dzięki temu konkursowi drużyny doświadczą podstawowych wartości FLL celebrując odkrycia, naukę i współpracę.